Slideshow shadow

HISTORIA GRUPY TEATRALNEJ „ALBERCIK”

Grupa Teatralna „Albercik” powstała jesienią 2012 roku. Swoją nazwę zawdzięcza świętemu Bratu Albertowi – który jest patronem naszego Domu. Jej założycielem i opiekunem artystycznym jest ksiądz Sebastian Lewczuk. Scenografię i charakteryzację przygotowują terapeuci zajęciowi – obecnie Hanna Cedro i Kinga Groszczyńska-Mazur.

W początkach działalności Grupy kostiumy dla naszych aktorek projektowała i własnoręcznie szyła jedna z mieszkanek i jednocześnie uczestniczek zajęć Grupy Ś.P. Pani Elżbieta Kołaczyńska. Talentem plastycznym Grupę „Albercik” wspierała również Pani Anna Król – lokatorka jednego z mieszkań chronionych zlokalizowanych na terenie naszego Domu.

W różnych okresach działalności Grupa „Albercik” liczyła 13 – 9 osób. Najmłodsza z pań ma czterdzieści lat, najstarsza osiemdziesiąt pięć. Wiele z nich uczy się swoich kwestii na pamięć – często długich i trudnych. Próby odbywają się systematycznie dwa razy w tygodniu. Warto podkreślić, że w swoim dorobku mamy zarówno autorskie przedstawienia, np. inspirowane poezją Wisławy Szymborskiej jak i doskonale znane, klasyczne takie jak: Mały Książe, Zemsta, Skąpiec Moliera, Poskromienie złośnicy Szekspira, Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery. Przygotowujemy również występy na okoliczność świąt, corocznie jest to Kolędnica czy inscenizacje m.in. z okazji Dnia Kobiet czy Walentynek.

Podczas spotkań mieszkanki nie tylko ćwiczą pamięć ale niejednokrotnie odkrywają też w sobie talenty aktorskie. Wspólne przeżywanie pozytywnych emocji pozwala przełamywać barierę nieśmiałości, dostarcza wielu pozytywnych bodźców, poprawia nastrój, wydobywa i aktywizuje emocje a jednocześnie stwarza okazję do dobrej zabawy!

ZESTAWIENIE SPEKTAKLI GRUPY TEATRALNEJ „ALBERCIK”

Lp.

Termin Tytuł

Liczba wystawień

 1 XII 2019 r. Kolędnica * 1
 2 IX 2019 r. „Jesteś piękne – mówię życiu!” – poezja Wisławy Szymborskiej * 6
 3 X 2018 r. 100 lat Polsko! * 7
 4 II 2018 r. Miłość niejedno ma imię * 3
 5 X/XI 2017 r. Ania z Zielonego Wzgórza Montgomery 7
 6 III 2017r. Kobiety kobietom * 3
 7 X 2016r. Poskromienie złośnicy Szekspir 5
 8 V 2016r. Skąpiec Molier 5
 9 XII2015 r. Kolędnica * 2
 10 V/VI 2015 r. Mały książę Exupery 6
 11 XII 2014/I 2015 Jasełka * 3
 12 X 2014 r. Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków * 4
 13 VI2014 r. Adam Chmielowski – ojciec ubogich * 3
 14 III 2014 r. Witaj wiosno * 3
 15 I 2014 r. Jasełka * 3
 16 23.10.2013 r. Jak Lolek został papieżem * 1

Łącznie:

62

* Inscenizacje autorskie

Grupa Teatralna „Albercik” wystawia swoje spektakle na świetlicy Domu Pomocy Społecznej im. Św. Brata Alberta w Kielcach od 2013r., przygotowano dotąd 16 spektakli wystawionych łącznie 62 razy. Na wystawienie czeka kolejna inscenizacja przygotowana z okazji Światowego Dnia Chorego obchodzonego na całym świecie w dniu 11 lutego, mamy w planach 4-krotne przedstawienie tego spektaklu.

Każde przedstawienie jest wystawiane kilkakrotnie, na każdym przyjmujemy średnio 30-40 widzów. Pierwszy spektakl to zawsze premiera przeznaczona dla mieszkanek i pracowników naszego Domu, jeden spektakl jest organizowany w sobotę – mieszkanki zapraszają wówczas swoje rodziny i znajomych. W innych dniach, w których Grupa wystawia sztuki, wśród gości są m.in.: mieszkańcy kieleckich Domów Pomocy Społecznej i uczestnicy dziennych placówek: Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy i Kieleckiego Domu pod Fontanną.

Na naszej widowni gościli też m.in. senator Krzysztof Słoń, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, dyrektorzy i przedstawiciele instytucji m.in.: UW, PFRON, MOPR i kieleckich DPS-ów. Artykuły o działalności Grupy pojawiały się w „Echu Dnia”, na internetowych stronach „Echa Dnia” i w regionalnej telewizji, również PFRON umieścił adnotację na swojej stronie internetowej.

Grupa Teatralna „Albercik” prezentowała fragmenty swoich spektakli również poza naszym Domem – w dn. 30.11.2017 w Zespole Szkół Muzycznych na wojewódzkim przeglądzie grup artystycznych zorganizowanym przez PFRON i 22.01.2018r. w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” (fragmenty spektaklu „Ania z Zielonego Wzgórza”) oraz 05.11.2019r. w WDK-u na wojewódzkim konkursie recytatorskim „Pierwsze było słowo” (poezja Wisławy Szymborskiej przygotowana do inscenizacji „Jesteś piękne – mówię życiu!”).

2017 – Ania z Zielonego Wzgórza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2016 – Poskromienie Złośnicy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2015 – Mały Książę